Co zabrać z sobą w góry latem?

7 lipca 2012 at 22:00

Jak spakować się w góry aby mieć wszelkie potrzebne rzeczy i zarazem żeby nasz ekwipunek nie ważył 5 ton. Pakowanie na wyprawy górskie swojego plecaka jest nie lada wyzwaniem jednakże jeśli wypracujemy sobie odpowiedni system zapotrzebowania będzie to przebiegało sprawnie i na kolejne wyprawy spakujemy się w 5 min.

Pierw musimy ustalić na ile dni idziemy, gdzie nocujemy czy bierzemy dużo jedzenia czy kupujemy je na miejscu? Jeśli ustalimy właśnie te podstawowe ale najważniejsze rzeczy możemy zabrać się do ustalenia listy naszego ekwipunku.

Najlepiej zrobić sobie listę na której zapiszemy co będzie nam potrzebne, jest to jeden z najlepszych sposobów na to aby wyeliminować rzeczy nie potrzebne z naszego plecaka a także sposób na to by niczego nie zapomnieć.

Co potrzebujemy na pewno:

1.Plecak - bez niego ani rusz! Plecak powinien być dobrze dopasowany do naszych pleców w ten sposób aby nas nigdzie nie obcierał i uwierał, po zakupie nowego plecaka warto w nim pochodzić w pełnym obciążeniu i dobrze go wyregulować tak aby nie było niepotrzebnych niespodzianek na szlaku.

2.Apteczka - podstawowa rzecz w górach, może być mała powinna zawierać folię ratunkową, plastry, bandaże, jałowe opatrunki, gazę. W razie drobnych urazów możemy zaopatrzyć je sami na szlaku.

3.Snikersy - nie to nie żart, 2 snikersy powinny zawsze znaleźć się w naszym plecaku, zapewniają doskonałego kopa energetycznego są szybko trawione na dużych wysokościach chętnie się po nie sięga. Zimą nie pozwolą nam umrzeć.

4.Bukłak z wodą - niezależnie czy idziemy latem czy jesienią dobrym rozwiązaniem na niesienie płynów jest bukłak do którego wlewamy wodę lub specjalne izotoniki dla sportowców. Takie napoje zapewniają nam sole mineralne węglowodany których potrzebujemy wyjątkowo dużo w trakcie wysiłku fizycznego.

5.Kijki - zabieramy koniecznie, odciążają stawy kolanowe szybciej się z nimi chodzi. Polecam w szczególności kijki z allegro – te najtańsze! Osobiście posiadam kijki za 11zł właśnie z allegro, mam je 2 sezony i dobrze się sprawują. Kupowanie makabrycznie drogich kijków mija się z celem. Chodzenie z kijkami to nie obciach! Tylko wygoda i dodatkowy ruch!

6.Buty - dobre buty to kolejny obowiązkowy punkt programu, nie kupujmy butów w hipermarkecie! Na buty trzeba wydać kilkaset złotych bo jest to najbardziej potrzebna rzecz w górach. Nie warto na butach oszczędzać ponieważ można nabawić się różnego rodzaju schorzeń stopy. Nowe buty należy rozchodzić (zaleca się w nowych butach przewędrować bez obciążenia 3 km i 1 km z plecakiem). Nie idźmy w nowiuskich butach prosto w góry ponieważ mogą nas otrzeć!

7.Nakrycie głowy - czy to zima czy lato nakrycie głowy zawsze musi być.

8.Bielizna termoaktywna - jest to duża wygoda, taka bielizna odprowadza pot z skóry a co za tym idzie nie mamy mokrych ubrań.
9.Dezodorant - ja zawsze zabieram dezodorant, daje orzeźwienie na wyczerpujących wędrówkach górskich.
10.Okulary - latem czy zimą dbajmy o oczy!
11.Krem z filtrem 30+ - koniecznie taki lub większy filtr, ja osobiście stosuje 50 bo nie lubię być opalony
12.Mapa - sprawa oczywista, zabieramy mapę z czasami przejść, szlakami i poziomicami terenu po którym zamierzamy wędrować.
13.Telefon komórkowy - jest to nasza jedyna droga do wzywania pomocy w górach.
To podstawowy ekwipunek górski który należy zabrać ze sobą latem. Oczywiście można zabrać o wiele więcej, natomiast ja opisałem wszystkie podstawowe rzeczy które zabieram ze sobą na górskie letnie wycieczki.